Call 08047685592 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Manufacturer Series | CPU317-2DP (6ES7917-2AJ10-0ABO) |
| Brand | SIEMENS |
| I/O Points | 64 POINTS |
| Communication Port | USB |
| Output Type | Digital |
| Display Type | CPU |
| Usage/Application | PLC |
| Number of Inputs | 14 Digits |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 UNIT
| Output Type | Analog |
| Pulse Transmission Output | 0-10V DC |
| Brand | SIEMENS |
| Manufacturer Series | EM231 (6ES7231-0HC22-0XA0) |
| I/O Points | 4 POINTS |
| Display Type | MANUAL |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Code | 231 |
Additional Information:
View Complete details
| Enclosure Type | IP52 |
| Usage | For Compressors |
| Power | 2 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | FRINIC |
| Model Name/Number | 500G11 |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP56 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | Mitsubishi |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Power Consumption (W) | 0,62 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltge | 210 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Pack Type | Box |
| IP Rating | IP56 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Input Voltage | -10-10; 0-10; 0-5; 1-5 |
| Usage/Application | Industrial |
| Current | 0-20; 4-20 |
| Part Number | Q68AD-G |
| Signal Type | ANALOG INPUT |
| Maximum Operating Supply Voltage | -10 VDC to 10 V |
| Power | 0,38 |
| Model Name/Number | MITSUBISHI ISOLATED A-D CONVERTER UNIT MELSEC-Q68AD-G |
| Mounting Type | ANALOG INPUT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Mounting Type | Panel Mount |
| Brand | Pro-face |
| Model Name/Number | PROFACE AGP3300-S1-D24 |
| Display Size | 6 inch |
| Type of Communication | RS232/RS485 |
| Port Type | Ethernet |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating System | Windows 8 |
| Phase | Single phase |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
| Brand | HSD |
| Model Name/Number | PE222 |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | 110 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Plastic |
View Complete details
| Brand | HSD |
| Model Name/Number | HSD PE323 |
| Weight | 80 gm |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 24 V |
| IP Rating | IP56 |
| Pack Type | Box |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Number of Channels | 2 |
| Brand | Wago |
| Usage/Application | IOT |
| Network Type | 4G |
| Material | PLASTIC |
| Model Name/Number | 750-459 |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210 V |
This analog input module processes standard 0–10 V signals.
The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.
The internal system supply powers the module
The input channels of the module have a common ground potential.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand Name | BAUMULLER |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Brand | BAUMULLER |
| Design | Smps |
| Input Current | 53 AMP NOMINAL |
| Dimension | 198*360*280 MM |
| Color | YELLOW & BLACK |
| Dimensions Inches H x W x D | 198*360*280 MM |
| Dimensions HxWxD | 198*360*280 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | CIMON |
| Display Size | 10 INCH |
| Model Name/Number | CM-XT07CA-D |
| Phase | Single phase |
| Port Type | ETHERNET |
| Type of Communication | RS232/RS485 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Mounting Type | Panel Mount |
| Display Size | 4 inch |
| Phase | Single Phase |
| Resolution | 192 X 64 Pixels |
| Control Type | Touch Screen |
| Model Name/Number | PS3710A-P42-24V |
| Display Colors | 65k |
| Operating System | Windows 7 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Output Voltage (V DC) | 48V |
| Output Voltage | 48 V DC (SELV),+-1%; 48...56 V adjustable |
| Output Current (A) | 10A |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Brand | MURR EMPARRO |
| Input Voltage (V AC) | 110V AC |
| Part Number | R010114300105 |
| Ripple Voltage | max. 50 mV eff/rms |
| Input Current | 5.1 A (100 V AC); 2.4 A (240 V AC) |
| Ripple Factor | max. 50 mV eff/rms |
| Ip Rating | IP20 |
| Mounting Style | DIN-rail mountable TH35 (EN 60715) |
| Color | Silver |
| Is It Portable | Portable |
| Dimensions Inches H x W x D | 123x85x138 mm |
| I Deal In | Second Hand Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimensions HxWxD | 123x85x138 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Brand | Beckhoff |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210 V |
| IP Rating | IP56 |
| Pack Type | Box |
| Body Material | Plastic |
| Model No | BK5120 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Mounting Type | Panel Mount |
| Phase | Three Phase |
| Resolution | 192 X 64 Pixels |
| Control Type | Touch Screen |
| Model Name/Number | Proface-3710010-02 |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP56 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Mounting Type | Panel Mount |
| Brand | B&R |
| Display Size | 6 INCH |
| Model Name/Number | B&R-POWERPANEL 400 |
| Port Type | ETHERNET |
| Type of Communication | RS232/RS485 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | Koyo |
| I/O Points | 16 Points |
| Model Name/Number | G-01W |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210 V |
| IP Rating | IP56 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Switch Size | 1 Module |
| Switch Operation | One Way |
| Switch Type | Modular Switch |
| Usage/Application | Office |
| Brand | SCHNEIDER |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Current (A) | 20A |
| Output Power (W) | 480W |
| Brand | PHOENIX |
| Output Current | 20AMP |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Design | Smps |
| Input Voltage | 415V |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Input Current | 24V |
| Output Type | Single |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Switch Type | Rotary Limit Switch |
| Rated Voltage | 240 VAC |
| Model Name/Number | XBTR411 |
| Brand | Telemecanique |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP56 |
| Pack Type | Box |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Square |
| Brand | CLIPSAL |
| Color | WHITE |
| Material | PLASTIC METAL |
| Warranty | 24 MONTHS |
| Model Name/Number | DIMMER C BUS 2 |
| Number Of Connection | 2 |
| Voltage | 240 V DC |
| Is It ISO Certified | Non Certified |
| Rfi Filter | No |
The DIN Rail Series Dimmers are C-Bus output units suitable for dimming incandescent & low voltage lighting. For ease of installation the units are DIN rail mounted measuring 12M wide. All units in the series incorporate the C-Bus 'Learn Mode' feature. Learn mode allows the units to be programmed without the need for a PC connected to the system. Alternatively, the units can be programmed via a PC using the installation software.
The 4 channel and 8 channel non universal dimmers feature four or eight leading edge phase controlled dimming channels .
The 4 channel dimmer has a load rating of 2 Amps per channel and the 8 channel dimmer has a load rating of 1 Amp per channel. Both dimmers are capable of controlling incandescent lighting and low voltage lighting (utilizing iron-core transformers and electronic transformers compatible with leading edge dimmers).
The 4 channel universal dimmer has a load rating of 2.5 Amps per channel, supports leading & trailing edge dimming and has the ability to report failure of the channel to a suitable error reporting receiver such as the Schedule Plus software.
The type of dimming required will automatically be detected and the channels configured accordingly.
C-Bus connections are conveniently achieved at the unit through the use of RJ45 connectors, allowing similar units to be quickly looped together.
Two variants of each product are available, one incorporating a 200mA C-Bus power supply used to source current to the C-Bus network and the other model with the same features and performance, but excluding the 200mA power supply.
During normal operation the units consume no current from the C-Bus network.
This series of units are capable of generating a C-Bus clock signal and providing a C-Bus network burden. Both the clock signal and the burden are selectable through the C-Bus Installation software.
Local toggle buttons have been included to allow individual channels to be toggled at each unit as well as via C-Bus commands.
Remote ON and OFF facilities are available, permitting all channels to be turned ON and OFF without C-Bus Network communication.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | ABB |
| Power | 24V DC |
| Material | PLASTIC |
| Model Name/Number | ABB ANALOG IO MODULE AX522 B4 |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Input Type | 8 |
| Part Number | AX522 B4 |
| Analog Inputs | 8 |
We at Quality Services provides Best-in-class Electronic Repairs & Service for ABB MAKE ANALOG INPUT MODULE AX522 B4 1SAP250000R001. We also provide free quotation for Repairs & Service of ABB MAKE ANALOG INPUT MODULE AX522 B4 1SAP250000R001 . We also provide free quotation for all the items sent to us at our works .At Quality Services, we have the best experience in Servicing of ABB MAKE ANALOG INPUT MODULE AX522 B4 1SAP250000R001 in the most economical and cost efficient manner. We are continually updating and improving our capabilities.
Our service centre offer the latest, advanced repairing & testing systems for ABB MAKE ANALOG INPUT MODULE AX522 B4 1SAP250000R001 . The objective of our company is to ensure fast turnaround time competitive pricing & quality repairs.
We believe in strong warranty policy and effective quality assurance. We provide Six months of Service warranty on the repaired product / replaced part for ABB MAKE ANALOG INPUT MODULE AX522 B4 1SAP250000R001 .We also supply imported parts for ABB MAKE ANALOG INPUT MODULE AX522 B4 1SAP250000R001.
We also provide Emergency Onsite/ Offsite Repairs for ABB MAKE ANALOG INPUT MODULE AX522 B4 1SAP250000R001 and similar categories of Electronics.
We at Quality Services provide a total repair solution for all types of Electronics, Instrumentation & Electrical Equipments in all over India. Our main focus is on equipment repairing, maintenance and servicing for companies.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Brand | PILZ PNOZ |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | M1P |
| Coil Type | Non Latching |
| Color | YELLOW |
| Type | Industrial Relay |
| Contact Form | SPDT |
| I Deal In | Second Hand Only |
| Voltage Type | AC |
Additional Information:
View Complete details