Call 08047685592 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Manufacturer Series | IP-215V OP-DC24V-2A |
| Brand | SIEMENS |
| I/O Points | NO POINTS |
| Model Name/Number | (6EP1-331-2BA00) IP-215V OP-DC24V-2A |
| Output Type | Analog |
| Display Type | NO DISPLAY |
| Usage/Application | Automation |
| Number of Inputs | 9 Digits |
| Product | |
| Article Number (Market Facing Number) | 6EP1331-2BA00 |
| Product Description | SITOP power 2 A, Stabilized power supply input: 120/230 V AC, output: 24 V DC/2 A |
| Product family | Not available |
| Product Lifecycle (PLM) | PM500:Discontinued Product or end of PLM & Support |
| PLM Effective Date | End of product lifecycle since: 2019.01.01 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Output Type | Analog |
| Brand | ALLEN BRADLEY |
| Manufacturer Series | 1400 1766-L32BXB |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Usage/Application | PLC |
| Number of Inputs | 9 Digits |
Additional Information:
View Complete details
| Communication Protocols | RS232 |
| Brand | SIEMENS |
| Manufacturer Series | S7300 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 210 V |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| IP Rating | IP53 |
| Body Material | MS |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Input Voltage | 415V |
| Brand | SIEMENS |
| Model Name/Number | 6SL3120-1TE21-0AA3 |
| Motor Power | 18AMP |
| Input Phase | 3 - Phase |
| Input Frequency | 400V |
| Output Current | 600V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Manufacturer Series | CPU214 6ES7214-AC01-0XB0 |
| Brand | SIEMENS |
| I/O Points | 14 POINTS |
| Output Type | Analog |
| Display Type | CPU |
| Usage/Application | PLC |
| Number of Inputs | 14 Digits |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | SIEMENS |
| Model Name/Number | 6SL3040-1LA00-0AA0 SINAMICS CONTROL UNIT |
| Article Number (Market Facing Number) | 6SL3040-1LA00-0AA0 |
| Product Description | SINAMICS S120 CONTROL UNIT CU310-2 DP WITH PROFIBUS INTERFACE WITHOUT COMPACTFLASH CARD |
| Product family | CU310-2 Control Units for single-axis drives |
| Product Lifecycle (PLM) | PM300:Active Product |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Input Voltage Range | 400-500VAC |
| Output Current | 2VDC/10A |
| Usage/Application | SMPS |
| Display Type | Digital |
| Input Voltage | 3 AC 400-500 V |
| Brand | SIEMENS |
| Output Voltage | 10A / 24V DC |
| Ripple Voltage | 400-500 V |
| Design | Smps |
| Series | 6EP1434 |
| Output Type | Triple |
| Input Current | 10A |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | ABB |
| Material | FIBER |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 1 YEAR |
| Network Type | 4G |
| Model Name/Number | XE08B5 |
| Input Output Control Method | 8 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | BECKHOFF |
| Material | PLASTIC |
| Model Name/Number | LC5100 |
| Power Supply | 24V DC |
| Current | 24V DC |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Voltage | 24V DC |
| Brand | BECKHOFF |
| Usage/Application | AUTOMATION |
| Isolation | YES |
| Material | PLASTIC |
| Model Name/Number | KL9200 |
| Power Supply | 24V DC |
| Type Of Mounting | 3 |
| Phase | SINGLE PHASE |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | BECKHOFF |
| Voltage | 24V DC |
| Usage/Application | PLC |
| Material | PLASTIC |
| Model Name/Number | KL1408 |
| Power Supply | 24V DC |
| Type Of Mounting | 3 |
| Phase | SINGLE PHASE |
Additional Information:
View Complete details
| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 230V, 24 V |
| Output Current (A) | 10A |
| Output Power (W) | 240W |
| Output Power | 150W |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Current | 30A, 2VDC/10A |
| Brand | ABB |
| Type | LED Driver |
| Input Voltage (V AC) | 230V AC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| IP Ratinng | IP56 |
View Complete details
| Brand | Beckhoff |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | EL2612 |
| Connection Technology | Relay Output |
| Number of outputs | 2 x change-over |
| Nominal Voltage | 125 V AC/30 V DC |
| Ohmic Switching Current | 0.5 A AC/2 A DC Per Channel |
| Weight | 50 gm |
| Operating/storage Temperature | 0+55/-25 + 85 Degree C |
| Relative Humidity | 95%, no Condensation |
| IP Rating | IP20 |
View Complete details
| Control Method | V/F Control |
| Input Phase | 3 Phase |
| Motor Type | Induction |
| Brand | Siemens |
| Output Current | 450A |
| Model Name/Number | 6RA70 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 240 V |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage/Application | AUTOMATION |
| Warranty | 2 YEAR |
| Material | PLASTIC |
| Current | 4mA |
| Color | WHITE |
| Voltage | 210 V |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage/Application | AUTOMATION |
| Warranty | 2 YEAR |
| Material | PLASTIC |
| Current | 6mA |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | WHITE |
| Voltage | 210 V |
| IP Rating | IP56 |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage/Application | AUTOMATION |
| Warranty | 2 YEAR |
| Material | PLASTIC |
| Current | 4mA |
| Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
KL9510 | Power supply unit terminals 5 V, 8 V, 10 V, 12 V, 15 V DCThe KL9505, KL9508, KL9510, KL9512 and KL9515 power supply unit terminals generate a variety of output voltages from the (24 V DC) input voltage,
Which can be accessed at the terminals.
The following Bus Terminals are also supplied with this voltage via the power contacts.
The power LEDs indicate the terminal’s operating state. The input voltage and the output voltage U0 are not electrically isolated.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage/Application | AUTOMATION |
| Warranty | 1 YEAR |
| Material | PLASTIC |
| Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| IP rating |
IP20 |
| Manufacturer |
Beckhoff Automation |
| Number of inputs |
8 |
| Operating Temperature |
-25...60°C |
| Supply voltage |
24V DC |
| Type of industrial module |
digital input |
Additional Information:
View Complete details