Call 08047685592 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Manufacturer Series | FX3U-4DA-ADP |
| Brand | MITSUBISHI |
| I/O Points | 32 POINTS |
| Output Type | Analog |
| Usage/Application | PLC |
| Number of Inputs | 9 Digits |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Manufacturer Series | FX2N-16EX-ES-UL |
| Brand | MITSUBISHI |
| Output Type | Digital |
| Dimensions (W x H x D) mm | 90 x 40 x 87 mm |
| Maximum Voltage Drop at ON | DC24V |
Additional Information:
View Complete details
| Brand | Mitsubishi |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP56 |
| Model No | FX2N-48ET |
| Voltage | 210 V |
| Pack Type | Box |
View Complete details
| Brand | Mitsubishi |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210 V |
| Pack Type | Box |
| Model No | FX2N-48MR-DS |
| IP Rating | IP56 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Manufacturer Series | A1SCPU |
| Output Type | Digital |
| Brand | MITSUBISHI |
| I/O Points | 64 POINTS |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | SIEMENS |
| I/O Points | 8 POINTS |
| Output Type | Analog |
| Display Type | NO |
| Usage/Application | PLC |
| Number of Inputs | 14 Digits |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | MITSUBISHI |
| Manufacturer Series | A1S61P |
| Dimensions (W x H x D) mm | 54.5x130x93.6 |
| Allowable Supply Voltage Range | 100-240 |
| Input Voltage And Current | 100-240 |
| Power Supply (V) | 100-240 |
| Power Consumption (W) | 30mA 5V DC |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Material | PLASTIC |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 1 YEAR |
| Network Type | 2G |
| Brand | MITSUBISHI |
| Model Name/Number | FX3U-4AD-PT-ADP |
Manufacturer : Mitsubishi Electric
FX3U-4AD-PT-ADP
Analog input adapter for Pt 100 type temperature sensor FX 3 U - 4 AD - PT - ADP
Temperature sensor . temperature control input signal : Platinum resistance temperature detector 3 wire type Pt 100 JIS C 1604 - 1997
Number of input channels : 4 channels
Rated temperature range : -50 ° C to + 250 ° C (-58 ° F to + 482 ° F)
Digital output : -500 to + 2500 (-580 to + 4820 ) Within parentheses, the digital value at Fahrenheit setting
resolution : 0.1 ° C (0.18 ° F)
Overall accuracy : Ambient temperature 25 ° C ± 5 ° C: ± 0.5% with full scale Ambient temperature 0 ° C to 55 ° C: ± 1.0% with full scale
control method : Depending on the sequence program
Conversion speed FX3U / FX3UC PLC : 200 μs (Data update every calculation cycle)
FX3S / FX3G / FX3GC Sequencer : 250 μs (Data update every calculation cycle)
Insulation method : . Isolation between analog input part and sequencer by photo coupler . Insulation between analog input part and power supply by DC / DC converter . No isolation between each channel
Number of occupied I / O points : 0 point (It does not relate to the maximum input / output point number of the sequencer)
Application sequencer : FX3S, FX3G, FX3U, FX3GC, FX3UC (FX3UC - 32MT - LT is Ver.1.30 or later) FX3S - CNV - ADP is required for connection to FX3S. For connection to FX 3 G, FX 3 G - CNV - ADP is required. To connect to FX3U and FX3UC - 32MT - LT (-2), a function expansion board is required.
mass : 0.1 Kg
Power supply : DC 5 V 15 mA (internal power supply from the sequencer) DC 24 V + 20% -15% 50 mA (external power supply)
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Brand | GE FANUC |
| Current | >2 A |
| Voltage | 24 V DC |
| Mounting Type | Panel |
| Display Type | LED |
| No Of Inputs | 24 Digits |
| Model Name/Number | IC200UEX636-B |
| Color | BLACK |
| Material | PLASTIC METAL |
| No. Of Channels | 2 CHANNELS |
| Touch Screen | NO |
| Warranty Period | 1 YEAR |
The IC200UEX636 expansion module is a 6-channel analog expansion module. It has 4 analog inputs and 2 analog outputs with a power supply rated 120 Volts AC or 240 Volts AC. GE Fanuc Automation manufactures this module as part of the Emerson VersaMax product line. It comes with a wide range of features that makes it able to provide performance at an optimum level. The IC200UEX636 expansion module is designed for operators who need a wide range of functionalities in their machines. It has a compact and modular design that offers flexibility and features that can match various industrial application needs. This module has a set of instructions, a large memory capacity, and fast cycle times for as many programming options as possible. It also supports a user-friendly memory module which connects to the controller for downloading the latest program changes without using a PC. The IC200UEX636 expansion module also supports inline programming to enable the users to adjust the logic without stopping the controller.
The GE Fanuc VersaMax IC200UEX636 analog expansion module comes with a small footprint that maximizes the flexibility of the modular design. It also comes with many built-in features like its 64 built-in input and output points that in turn can support expansions to up to 170 input and output points on other devices. The versatility of the IC200UEX636 expansion module is exceptional. This module is an industrial I/O device solution that is designed by VersaMax as a single control product that can be used in input and output applications such as PLC or distributed control applications with many input and output points. It also has scalable architecture, notable ease of use, and intuitive features, and it saves costs for machine builders and the costs of maintenance for the end-users.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | MITSUBISHI |
| Model Name/Number | A1SY41 |
| Dimensions | 98 x 27.4 x 90 m |
| Power | 24 V DC |
| No. Of Channels | 16 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | Siemens |
| Material | PLASTIC |
| Network Type | 3G |
| Model Name/Number | TWDAM12HT |
| Bridge Supply Voltage Exc | 24 V DC |
| Current Consumption From Backplane Bus | 30 mA at 5 V DC at state 1 40 mA at 24 V DC at state 1 5 mA at 5 V DC at state 0 |
| Dimensions W X H X D | 1 X 1 X 1MM |
| Operational Limit Of Voltage Ranges | 24 V DC |
| Condition: | Used: An item that has been used previously. The item may have some signs of cosmetic wear, but is fully operational and functions as intende |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | BECKHOFF |
| Current | 0.5 A |
| Model Name/Number | KL1154 |
| Power | 0.5AMP |
| Dimensions | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
| Technical data | KL1154 |
|---|---|
| Connection technology | 2-/3-wire |
| Specification | positive/ground switching |
| Number of inputs | 4 |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15 %/+20 %) |
| “0” signal voltage | 7.6…17.4 V |
| “1” signal voltage | 0…7 V and 18…30 V |
| Input filter | typ. 3.0 ms |
| Input current | typ. 5 mA |
| Current consumption K-bus | typ. 8 mA |
| Electrical isolation | 500 V (K-bus/field potential) |
| Bit width in the process image | 4 inputs |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating/storage temperature | 0…+55 °C/-25…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Pluggable wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Brand | GE FANUC |
| Current | 0.5 A |
| Voltage | 24 V DC |
| Mounting Type | Din Rail |
| Display Type | LED |
| No Of Inputs | 14 Digits |
| Model Name/Number | IC200MDL640G |
| Supply Voltage Range | 24 V DC |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | MITSUBISHI |
| Current | 0.5 A |
| Model Name/Number | MITSUBISHI INPUT MODULE A1SX41 |
| No. Of Channels | NO CHANNELS' |
| Power | 5 VDC |
Additional Information:
View Complete details